Сертифікація дитячого взуття: чи потрібно? 11/03/2020

Свого часу дитяче взуття в Україні підлягало обов’язковій сертифікації. В свою чергу сертифікація – процес, який гарантує, що встановлені вимоги з питань якості щодо продукції, були виконані. Документом, який гарантує, що встановлені вимоги з питань якості зазначених виробів виконуються є сертифікат відповідності.

Безпека певних видів нехарчової продукції свого часу гарантувалась Державною системою сертифікації, запровадженою Декретом Кабінету Міністрів України від 10.05.93 N
46-93 “Про стандартизацію і сертифікацію”. Проте наразі Декрет втратив чинність у звязку із закінченням строку його дії.

Отже, то чи підлягає на сьогодні обов’язковій сертифікації дитяче взуття. Позиція юристів Юридично-охоронного підприємства «Фелікс» однозначна – зараз
дитяче взуття не підлягає обов’язковій сертифікації. Задля підтвердження вказаного позиції Юридично-охоронне підприємство «Фелікс» звернулось до Державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «Укрметртестстандарт») та Міністерства
економічного розвитку та торгівлі України (Мінекономрозвитку) із вказаним питанням.

У своїх відповідях ДП «Укрметтестстандарт» та Мінекономрозвитку одностайні – дитяче взуття не підлягає обов’язковій сертифікації в Україні.

Проте ДП «Укрметртестстандарт» у своїй відповіді зазначає про створення Системи добровільної сертифікації УкрСЕПРО (Система УкрСЕПРО) задля задоволення потреби
суспільства в отриманні достовірної інформації про якість та безпечність товарів та послуг, а також про чинність ряду нормативних документів (зокрема ДСТУ), якими регламентовані
вимоги щодо дитячого взуття та необхідність отримання вимог ряду нормативних документів щодо безпечності дитячого взуття.

У свою чергу Мінекономрозвитку у своєму листі робить акцент на запровадження системи оцінки відповідності продукції вимогам технічних регламентів, що регулюються Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», при цьому зазначаючи, що згідно з частиною першою статті 11 Закону відповідність введеної в обіг, наданої на ринку
або введеної в експлуатацію в Україні продукції вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, є обов'язковою.

Міністерство висловило позицію, що на дитяче та доросле взуття поширюється дія Технічного регламенту маркування матеріалів, що використовуються для виготовлення
основних складових взуття, яке надходить для продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 червня 2011 року № 632, який встановлює вимоги до маркування матеріалів, що використовуються для виготовлення основних складових взуття, яке надходить
для продажу.

Таким чином, зараз дитяче взуття обов’язковій сертифікації не підлягає, проте слід враховувати позицію ДП «Укрметртестстандарт» та Мінекономрозвитку щодо дотримання
при виробництві дитячого взуття Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення; Державних санітарних норм та правил «Матеріали та
вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги» (Наказ МОЗ України № 1138 від 29.12.2012 року) та Технічного регламенту маркування матеріалів, що використовуються для виготовлення основних складових взуття, яке надходить для продажу.

 

Старший юрист
Юридично-охоронного підприємства «Фелікс»
Андрій Межерицький